Dnes mě navštívilo štěstí, přišlo se rozloučit......

Inkvizitor - Siegfried Obermeier

1. února 2009 v 20:37 | š |  Knihy, co mě zaujaly

Tato obsáhlá historická kniha zobrazuje čtyři základní linie, obsahující čtyři různé osudy, které jsou růžně provázány - více, či méně.
První osud patří španělské královně Isabele - velmi zbožné, po moci dychtící panovnici, jejíž největší sen je očistit křesťanské Španělsko od všeho nekřesťanského. Proto zde v podstatě vládne velký Inkvizitor, který opravdu nelení a ve Španělsku jsou hořící "bezvěrci" (většinou Židé) na hranici pomalu denní záležitostí.
Druhá linie je o třech synech Žida Marca, každý měl svou vlastní cestu, a osud je zavál do různých končin. Z jednoho se stal kněz, z druhého lékař na lodi Kryštofa Kolumba, třetí zůstal věrný obchodu.
Další dějová linie se věnuje Kryštofu Kolumbovi, od jeho počátků, kdy toužil doplout do Indie ze západu, přes různé cesty, kterými chtěl dosáhnout svého snu, až po jeho konečné dosažení.
A poslední hrdina této knihy je kardinál, později papež Borgia.
Celou knihu děj provází (ať už nepřímo, či osobně) postava velkého Inkvizitora, jenž plní sen nejen královně ale hlavně sobě - o čistotě Španělska. A jeho šílený zápal decimuje místní obyvatele, kdy stačí malé udání (ovšem i nepravdivé) a člověk přijde o majetek či hůř skončí na hranici. A právě ten majetek je dle mě hlavní důvod té inkvizice. Co má co mučení a pálení s křesťanstvím společného? O lidi, respektive jejich duše jde jen fanatikům, které v knize představuje Invizitor a svým způsobem i královna. Ale majetek díky inkvizici zabavený se velmi hodí k financování nejen různých válek za křesťanskou Evropu. Víra je jen záminka k získání moci, peněz.
Také jsou zde popsané mravy té doby, těch křesťanů. Kdy i papež v klidu plodí potomky (a netají se tím), všem před očima si vodí do svých komnat milenky a svým synům dává funkce, majetek a moc. Ale oficiálně, na povrch je to čistý a zapálený křesťan. Krásná ukázka povrchnosti náboženství.
Nevím, jak moc se to opírá o historii, ale myslím, že to k ní nemá daleko.
Myslím, že tyto čtyři osudy by klidně vydaly na čtyři samostatné knihy (Pro mě nejzajímavější byl příběh tří synů Marcových), možná by to i knize prospělo. Chvílemi bylo docela nudné číst, jak králové řeší politiku, jak je Kryštof Kolumbus neodolatelný a ženy s ním hned první noc poznávají vrchol rozkoše. Navíc bylo v knize i dost chyb - ani ne tak hrubky, ale dost spojených slov bez mezery. A některé stavby vět mě také zarážely. Neříkám, že já je mám správně, ale já taky nepřekládám knihy a neživím se tím. Nebo překlad na str 595 - v jednom odstavci je synovi Kolumba 13, odstavec na to syn náhle zestárne o dva roky a je patnáctiletý...
Místo abych knihu na konci hltala, přála jsem si, aby to už skončilo. Objevení Ameriky bylo jistě zajímavé téma, ale na tuto knihu už to bylo moc. A myslím, že i jiné osudy si zasloužily v závěru knihy pozornost. Ale tímto samozřejmě nezatracuji tuto knihu. Jinak se mi vcelku líbila.
 


Komentáře

1 klingacik klingacik | E-mail | Web | 3. února 2009 v 12:46 | Reagovat

To povrchnost nabozenstva je v knihe G.Green-Holocaust, tam je to brutalne.

.

"Co chcete Zide? Vy jste nam zabili Krista, tohle je pro vas od nej."

2 š š | 3. února 2009 v 16:43 | Reagovat

jj takové novodobé pálení čarodějnic...

3 klingacik klingacik | E-mail | Web | 4. února 2009 v 8:51 | Reagovat

nj, bohuzial aj v sucasnej dobe je tomu tak :(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama